Projekt "Czas na aktywność w gminie Medyka" w roku 2010,
realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Okres realizacji projektu 01.01.2010 r. do 31.12.2010 r. r.
Szkolenia realizowane w ramach projektu:
1. |
Instrument aktywizacji społecznej: Warsztaty kompetencji zawodowych w postaci wyjazdu integracyjnego w Bieszczady w dniu 05.08.2010 r. oraz zajęcia teoretyczne w dniu 10.08.2010r. w siedzibie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Przemyślu, ul. Wilsona 12. Czas trwania szkolenia wynosi 12 godzin dydaktycznych.
|
2. |
Instrument aktywizacji społecznej: Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w dniach 16.08.2010r. - 17.08.2010r. w Urzędzie Gminy Medyka 288. Czas trwania szkolenia wynosi 12 godzin dydaktycznych. |
3. |
Instrument aktywizacji społecznej: Indywidualne wsparcie psychologa w siedzibie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Przemyślu, ul. Wilsona 12. Zajęcia te odbędą się w miesiącu wrześniu 2010 r. w terminach ustalonych indywidualnie dla każdego beneficjenta. |
4. |
Instrument aktywizacji zawodowej: Indywidualne doradztwo zawodowe w siedzibie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Przemyślu, ul. Wilsona 12. Zajęcia te odbędą się w miesiącu wrześniu 2010 r. w terminach ustalonych indywidualnie dla każdego beneficjenta.
|
5. |
Instrument aktywizacji edukacyjnej: Kursy zawodowe:
„Operator koparko-ładowarki” w terminie 16.09.2010r. - 22.10.2010r.
„Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym” w terminie 01.10.2010r. - 29.10.2010r.
„Sprzedawca z obsługą małej gastronomii” w terminie 11.10.2010r. - 29.10.2010r.
„Kucharz z obsługą małej gastronomii” w terminie 14.10.2010r. - 03.11.2010r.
„Opiekun osób starszych i dzieci” w terminie 03.11.2010r. - 24.11.2010r.
|
Realizator szkolenia:
Zakład Doskonalenia Zawodowego
NIP: 795-000-85-34, REGON: 650012965
adres: ul. Wilsona 12, 37-700
Przemyśl
Uczestnicy projektu:
Grupami docelowymi projektu systemowego są mieszkańcy Gminy Medyka, korzystający z pomocy społecznej, długotrwale bezrobotni i będący w wieku aktywności zawodowej. Grupa liczy 16 osób, w tym 6 osób biorących udział w projekcie systemowym w roku 2009.
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest podniesienie aktywności społecznej i zawodowej oraz zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych osób długotrwale bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej GOPS w Medyce.
Cele szczegółowe:
1. |
Zapoczątkowanie procesu zmiany stylu życia podopiecznych i ich funkcjonowania w społeczności lokalnej. Cel ten będzie realizowany poprzez warsztaty kompetencji zawodowych w formie wyjazdu, którym objęci zostaną wszyscy beneficjenci projektu.
|
2. |
Nabycie lub podniesienie u podopiecznych objętych projektem kluczowych kompetencji społecznych i określenie predyspozycji zawodowych. Cel ten będzie realizowany w ramach
Aktywnego Poszukiwania Pracy poprzez instrument aktywizacji społecznej – organizacja i finansowanie poradnictwa umożliwiającego powrót na rynek pracy. Tym instrumentem zostanie objętych 10 uczestników projektu.
|
3. |
Podniesienie umiejętności psychologicznych w zakresie prawidłowego funkcjonowania. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez instrument aktywizacji społecznej – wsparcie psychologa. Tym instrumentem zostanie objętych 10 uczestników projektu.
|
4. |
Zwiększenie szans podopiecznych do prawidłowego funkcjonowania na rynku pracy poprzez nabycie kompetencji w zakresie aktywnego poszukiwania pracy. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację instrumentu aktywizacji zawodowej – indywidualne doradztwo zawodowe dla wszystkich uczestników projektu.
|
5. |
Nabycie nowych, kluczowych kompetencji i umiejętności zawodowych. Cel ten zostanie osięgnięty poprzez instrument aktywizacji edukacyjnej – kursy i szkolenia zawodowe dla wszystkich beneficjentów projektu.
|
Regulamin uczestnictwa w projekcie „Czas na aktywność w gminie Medyka”
realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
§ 1
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
- Beneficjencie – należy przez to rozumieć Ośrodek Pomocy Społecznej w Medyce,
- Beneficjencie Ostatecznym – należy przez to rozumieć uczestnika projektu.
§ 2
- Przedmiotem niniejszego regulaminu są warunki uczestnictwa w projekcie „ Czas na aktywność w gminie Medyka” w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku.
- Projekt jest realizowany na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą Medyka/Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Medyce a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.
- Celem głównym projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu beneficjentów poprzez stworzenie sprawnego systemu umożliwiającego osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych.
- Udział Beneficjentów Ostatecznych w projekcie jest bezpłatny.
- Biuro projektu znajduje się w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej 37- 732 Medyka 288
- Zakres wsparcia merytorycznego dla Beneficjenta Ostatecznego w ramach projektu obejmuje:
a) zawarcie i realizację postanowień kontraktu socjalnego spisanego pomiędzy pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Medyce
a Beneficjentem Ostatecznym projektu, w tym:
- finansowanie kosztów realizacji instrumentów aktywizacji zawodowej
- finansowanie kosztów realizacji instrumentów aktywizacji zdrowotnej
- finansowanie kosztów realizacji instrumentów aktywizacji społecznej.
- Beneficjenci Ostateczni mogą ponadto skorzystać, w ramach spisanego kontraktu socjalnego, także ze wsparcia dodatkowego, które stanowi:
- przyznanie zasiłków celowych.
§ 3
Beneficjentem Ostatecznym może być osoba, która w dniu podpisania Deklaracji uczestnictwa w projekcie zgłasza dobrowolnie chęć udziału w nim oraz spełnia przynajmniej jedno z następujących kryteriów:
- korzysta z pomocy społecznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Medyce
- jest osobą bezrobotną
- jest w wieku aktywności zawodowej
§ 4
Zasady rekrutacji:
- Rekrutacja prowadzona jest w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. przez biorących udział w realizacji projektu Pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Medyce.
- Zgłoszenia chęci udziału w projekcie powinno być przekazane Pracownikowi socjalnemu Ośrodka Pomocy Społecznej właściwemu ze względu na rejon zamieszkiwania zainteresowanego lub złożone w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Medyce
- O zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w projekcie decyduje spełnienie kryteriów określonych w § 3.
- Docelowa grupa Beneficjentów Ostatecznych stanowi 16 osób. W przypadku zakwalifikowania zakładanej grupy, Beneficjent utworzy listę rezerwową. W przypadku rezygnacji lub wykreślenia Beneficjenta Ostatecznego z projektu osoby znajdujące się kolejno na liście rezerwowej otrzymają propozycję przystąpienia do udziału w projekcie.